مرگنيتا خفري

مرگنيتا خفري

مرگنيتا خفري، در سال ١٩٥٢ در كرمانشاه، ايران چشم به جهان گشود. او در خانواده ايي پرورش يافت كه موسيقي و هنر جزء هميشگي زندگي اش بود. زماني كه در تهران بسر مي برد، در سن يازده سالگي شروع به آموختن پيانو كرد. سپس براي ادامه تحصيلاتش به ايالات متحده آمريكا سفر نمود و مقطع دبيرستان را در كالج كاتوليك به اتمام رسانيد و از سوي دبيرستان مدال افتخار دريافت نمود. در آنجا بود كه شروع به خواندن آوازهاي روحاني با تكنوازي گيتار كرد و نواحتن اين ساز رو به صورت حرفه ايي ياد گرفت.
هنگام بازگشت به ايران، مرگنيتا تحصيلات خود را در زمينه موسيقي در دانشگاه تهران ادامه داد و مدرك خود را در رشته پيانو، اوپرا و موسيقي شناسي دريافت كرد. در سن ١٨ سالگي در خانه اپراي تهران ( تالار رودكي) شروع به خواندن نمود. او به مدت ١٢ سال و در طول زمان تحصيل خود در دانشگاه تهران همچنان در خانه اپراي تهران مشغول بود. همچنين او عضو گروه رقص فولكريك آشوري، با مديريت رابي ليلي تمرز شد.
در همان سال ها وزارت فرهنگ از مگي دعوت نمود تا به عنوان نماينده در جشنواره هنري موسيقي و رقص فولكريك ملل مختلف در كن، فرانسه (١٩٧٨) شركت نمايد. او بعدها به عنوان مدير كانسرواتوريوم بانوان تهران و رئيس هنرستان دخترانه انتخاب گرديد و توانست اين آكادمي را براي ساليان متمادي با موفقيت مديريت نمايد، بطوريكه اين آكادمي خدمات ارزشمندي را در زمينه موسيقي در ايران بر جاي گذاشت.
همچنين او فعاليت خود را با حرفه ايي ترين و با استعدادترين موزيسين هاي آشوري مانند: ژوزف مليك، شوبرت خدابندي و جاني خانگلدي ادامه داد. اين گروه ( sirinas quartet يا بلبل خوش خوان) با اجراي آهنگ هاي روحاني و اجتماعي با ترتيبات پيشرفته موسيقي مورد مقبول و تحسين آكادمي هاي مختلف شد. بطوريكه از آنها براي مناسب هاي گوناگون مراكز خارجي فرهنگي در ايران براي اجراي برنامه دعوت به عمل مي آمد؛ همانند انستيتوي آلماني گوته و مركز فرهنگي دانمارك و هلند.
همچنين كنسرت هاي موفق بي شماري بوسيله سازمان فرهنگي جوانان آشوري و انجمن فارغ التحصيلان آشوري در تهران ( او عضو هئيت مديرهء اين انجمن نيز بوده است) ، با هدف خلق تاثير فرهنگي بر شنوندگان اجرا شد كه تا به امروز در اذهان باقي مانده اند. اين گروه نوار كاستي را تهيه كردند كه شامل آهنگ هاي مربوط به كريسمس مي باشد و كمتر خانواده ايي يافت مي شود كه با آن آشنا نباشد.
مارگنيتا در ٢٨ آگوست ١٩٧٥ با همسرش ادوين در كليساي كاتوليك آشوري كلداني حضرت يوسف تهران واقع در خيابان فرصت ازدواج نمودند حاصل اين ازدواج ايلبرون و آنوكينا مي باشند. در سال ١٩٨٤ مرگنيتا به همراه همسرش ادوين فوگت و دو فرزندش ايلبرون و آنوكينا به زوريخ در سوئيس نقل مكان كردند. فرزندان آنها به زبان هاي آشوري، فارسي، انگليسي ، آلماني و فرانسه بخوبي صحبت مي كنند. و آنوكينا پيانو مي نوازد.
مرگنيتا امروزه در گروه كر كليساي جامع سنت جورج در زوريخ و در اپراي كوير زوريخ آواز مي خواند. او همچنين عضو انجمن آوازخوان هاي باخ است و به دانش آموزان پيانو تدريس مي كند. در كنار اينها او بصورت داوطلبانه با كاريتاس كه شاخه ايي از صليب سرخ در سوئيس است كه به آشوري ها، ايراني ها و ديگر مردم در خاورميانه كه مي خواهند به آمريكا و كانادا مهاجرت نمايند، كمك مي كند.