رابي نمرود سيمونو

رابي نمرود سيمونو

رابي نمرود سيمونو در سال ١٩٠٨ ميلادي و ١٢٨٧ شمسي در روستاي گوليزان از توابع شهرستان سلماس بدنيا آمد. همسر ايشان سركار خانم ليزا ماريوسپ سيمونو و ثمره خانواده ايشان، يك دختر در تهران، يك دختر در آمريكا و يك دختر و يك پسر در فرانسه هستند. 
او تحصيلات ابتدايي و دبيرستان خود را در مدرسه ميسيونرهاي كليساي كاتوليك گذراند. از سال ١٩٢٣ ميلادي تا سال ١٩٣١ در مدرسه كاتوليك ها در اروميه تحصيل نمود. در سال ١٩٣١ جهت تكميل تحصيلات خود در رشته الهيات در موسسه ديني كاتوليك به پاريس فرستاده شد.
در سال ١٩٣٤ به كالج ديني ديگري در شهر داكس فرانسه نقل مكان نمود. در سال ١٩٣٨ يك سال را در دانشگاه دومنيكن در شهر رم ايتاليا صرف نمود، جاييكه قبل از بازگشت به ايران سبب تكميل تحصيلات وي در رشته فلسفه و الهيات شد. 
بمجرد بازگشت به ايران، تصميم گرفت تا تحصيلات مذهبي خود را با هدف نايل شدن به مقام كشيش ادامه دهد، اما در هر صورت اين اتفاق رخ نداد. در عوض، او تمام زمان و انرژي خود را به آموزش و توسعه ادبيات و زبان آشوري اختصاص داد.
رابي نمرود سيمونو به عنوان شناسنامه و پدر زبان آشوري شناخته مي شود. چه در نسخه هاي قديم و چه در نسخه مدرن زبان آشوري ايشان اعتبار ويژه اي به زبان آشوري بخشيد.
او در طول تحصيل در كشورهاي فرانسه و ايتاليا موفق به اخذ فوق ليسانس در زبان هاي فرانسوي، لاتين و ايتاليايي گرديد. او همچنين به زبان هاي فارسي و انگليسي تسلط داشت.
رابي نمرود سيمونو در سال ٢٠٠٤ ميلادي و ١٣٨٤ شمسي در سن ٩٤ سالگي در شهر تهران درگذشت.