آلفرد يعقوب زاده

آلفرد يعقوب زاده

آلفرد يعقوب زاده، عكاس شناخته شده ايراني و مقيم فرانسه است. آقاي يعقوب زاده در جريان انقلاب بهمن ۱۳۵۷ ادامه تحصيل در رشته معماري دانشكده هنرهاي زيبا را رها كرده و دوربين به دست در سن ۱۹ سالگي، همراه شمار ديگري از عكاسان، بزرگترين انقلاب قرن بيستم را به تصوير كشيد
در سال 1337 در يك خانواده نسبتا فرهنگي و از پدري ارمني و مادري آشوري متولد شد، با وقايع انقلاب ايران در سال 57 تحصيل در رشته طراحي داخلي را رها كرد و وارد دنياي عكاسي شد. با پيروزي انقلاب و شروع جنگ تحميلي به جبهه‌ها رفت و 3 سال در گروه جنگ‌هاي نامنظم شهيد دكتر چمران حضور داشت و براي رسانه‌هاي داخلي و خارجي عكاسي كرد.
عكاسي جنگ تحميلي ايران و عراق و همكاري با خبرگزاري آسوشيتدپرس و آژانس عكس سيگما، از جمله فعاليتهاي اوليه وي در عكاسي است.
عمده كارهاي حرفه‌اي اين عكاس به ثبت رو يدادهاي گروگانگيري در جنگ لبنان اختصاص دارد. وي 13سال در ميان مبارزان فلسطيني عليه اسرائيل عكاسي كرده است. يعقوب‌زاده از بحران‌هاي داخلي سومالي، افغانستان، ازبكستان، تاجيكستان، كوبا، هند، تركيه، روسيه، عراق، چين، چچن، سري لانكا، آمريكا و … لحظات تاريخي را ثبت كرده است.
يعقوب‌زاده اسفند ماه‌ سال 84 در مقابل‌ تهاجم‌ صهيونيست‌ها به‌ زندان‌ اريحا، توسط مردان‌ مسلح‌ در منطقه‌ خان‌ يونس‌ شهر غزه در فلسطين‌ همراه دو خبرنگار خارجي ديگر‌ به ‌گروگان گرفته شد‌ كه پس از مدت كوتاهي آزاد شد.
آثار اوليه يعقوب‌زاده در ايران با عناو ين “جنگ ايران و عراق” و ”چهره هاي جنگ” به چاپ رسيده است. همچنين گزارشهاي تصويري وي از مقاومت مردم فلسطين در مجموعه اي با عنوان ”صلح تحميلي” منتشر شد. او در حال حاضر مقيم فرانسه است
.