شاهزاده آشوري

شاهزاده آشوري

  يوگنيا داويتاشويلي در 31 تير ماه 1328 هجري شمسي مورخ 22 جولاي 1949 ميلادي از مادري قزاقي و پدري ايراني آشوري زبان در كراسنودار شهري در جنوب روسيه چشم به جهان گشود. او كه با طنازي و به استناد ريشه هاي شرقي اش، خود را شاهزاده خانم آشوري ميخواند در شعر گفتن و نقاشي كشيدن مهارت قابل توجهي داشت و پس از گذراندن يك دوره كار آموزي پرستاري به مسكو رفت و نخست در يك دفتر برنامه ريزي مشغول به كار شد ولي طولي نكشيد كه در ميان هنرمندان مسكو به عنوان شفا بخش مشهور شد و سپس جاي خود را در حلقه سياست مداران باز كرد. وي در سال 1365 هجري شمسي مورخ 1986 ميلادي با ايگور ماتوينكو اهنگ ساز و تهيه كننده موسيقي روسيه اي ازدواج كرد. در مراسم ازدواج آن ها كه در مسكو برگذار شد تقريبا تمام سياست مداران عالي رتبه و مقامات حزب كمونيست شوروي حضور داشتند. آنها  صاحب فرزندي به نام واختانج شدند ولي اين ازدواج بيشتر از يك ماه دوام نياورد. او در دهه 60 هجري شمسي مورخ دهه 80 ميلادي وارد كاخ كرملين شد و به خدمت آنها درآمد.

وي مورد اعتماد ليونيد برژنف رهبر اسبق اتحاد جماهير شوروي و وزير خارجه شوروي ادوارد شواردنازه بود و آنها را درمان ميكرد. شفا بخش بودن جونا به معناي داشتن لغب راسپوتين بود. در زبان روسي راسپوتين به معناي شفابخش است. اما در هر دوره راسپوتين ها مورد لطف دربار و برخي از مردم و مورد خشم جمعي ديگر بودند. اتحاد جماهير شوروي از زمان شروع سلطنت خود راسپوتينهاي متعددي را به خود ديده كه از جمله ان هاميتوان به گريگوري راسپوتين راهب ماجراجوو فقير اشاره كرد كه مورد لطف نيكلاي دوم و خشم هم روستاييانش بود. به نقل از خبرگزاري ريانووستي برخي از مردم راسپوتين ها را حقه باز و برخي ديگران آنها را شفا دهنده مي ناميدند .به گفته ي همسر سابق او در زماني كه با يوگنيا يا همان جونا زندگي ميكرد مرتب با ليموزين هاي دولتي كه در مقابل خانه ي آنها توقف مي كردند مواجه مي شد و منزلشان ميزبان رهبران كرملين و هنرمندان نام آور شوروي بود كه به رازداري جونا اطمينان داشتند. وي ابراز داشت كه جونا يك بار جراحت شديد زانوي اورا تنها با گذاشتن دست بر روي آن شفا بخشيد. جونا در دهه 70 شمسي مورخ دهه 70 ميلادي مركزي با عنوان آكادمي دانش جايگزين تاسيس كرد و اغلب ميهمان برنامه هاي تلوزيوني بود. وي در دوراني كه بسياري آن را سال هاي آشفتگي روسيه ميخواندند به سرعت به شهرت رسيد ولي در سال 2001 ميلادي بعد از سانحه مرگباري كه براي پسرش رخ داد از انظار عمومي فاصله گرفت و سر انجام  در خرداد ماه 1394 هجري شمسي مورخ 8 جولاي 2015 بر اثر اختلالات گردش خون در گذشت. مرگ راسپوتين ها هميشه در حاله اي از ابهام به سر مي برد كه از جمله آنها ميتوان به مرگ گريگوري راسپوتين و همچنين يوگنيا اشاره كرد. دوستان نزديك او مرگ جونا را باور نكرده و اظهار داشتند كه وي بر اثر مسموم شدن با سم به قتل رسيده چون درست دو هفته پيش از ايست قلبي جونا وي در انتظار جواب هاي آزمايشي بود كه به تازگي بر روي تحقيقاتش انجام داده بود و با جواب هاي آنها ميتوانست پرده از رازهاي دنياي علم و وحي بردارد.

ولي اعتقاد پزشكان دربار حاكي از مشكل گردش خون وي بود. سرانجام شفادهنده كاخ كرملين در سن 65 سالگي در كنار فرزندش در واگانكوو به خاك سپرده شد.