مشكلات هيات مديره انجمن آشوريان اورميه

مشكلات هيات مديره انجمن آشوريان اورميه

مقدمه:

هدف اين نوشته صرفا تامل و تفكري در واقعيت با هدف اصلاح مشكلات و كمبود ها در آينده مي باشد و هيچ نظر ديگري در اين نوشته نمي تواند جايگاهي به خود بگيرد .

هيات مديره انجمن آشوريان اورميه و روز هاي ملي:

 هيات مديره انجمن آشوريان اورميه دو سال اخير فعاليت خود را مقتدرانه صرف ارسال پيامك هاي تسليت نسل كشي هاي سمل و سيفو مي كرد و علي الرغم نگرفتن برنامه فرهنگي براي يادبود و آرامش روح شهدا ملت آشور با خوش رويي سالن اجتماعات انجمن آشوريان اورميه را به اجاره براي گرفتن جشن عروسي و پايكوبي مي داد .
هيچ انگيزه اي نبايد ارق ملي را ناديده بگيرد بخصوص انگيزه مالي و اگر هدف انگيزه مالي نبوده باز اين سوال در ذهن تداعي مي شود كه پس چرا يك نيسان (سال نو آشوري) و يك تموز (روز ملي آشور و آشوري) نيز خبري از برنامه فرهنگي نبود و سالن اجتماعات باز در اجاره جشن هاي عروسي بود ؟  
البته اشاره مي كنيم كه جشن نيسان با تاخير يك ماهه با لطف و تلاش كانون جوانان آشوري اورميه وابسته به انجمن مزبور برپا شد كه صميمانه از اين احساس ملي جوانان قدر داني مي كنيم .

اگر مسئولين تاريخ ايام ملي را در ياد نداشته اند  پس با چه تقويمي و يادبودي  پيامك هاي تبريك و تسليت را براي عموم مردم ارسال مي كردند ؟

  اگر اكثر ملت از روز شهدا آشوري بي خبر است باز هم عمده دليلش نبودن فضاي معطوف فرهنگ سازي از سوي انجمن نامبرده است چون اين انجمن متولي اين امر ميان آشوريان ساكن اورميه است .
  بايد اين را درك كرد كه فرهنگ سازي صرفا برپايي ديد و بازديد دوستان در ايام شبهاي جمعه تابستان روستاي مارسرگيز يا رقص در مراسم كلو سولقه و شب نشيني ها و رقص هاي روستاها نمي باشد (شاراها) ، كوچك ترين فرهنگ سازي آن است كه انجمن يك كتاب از كتب تاريخي ملت را ويرايش و چاپ مجدد كند و در جشنواره فرهنگي ورزشي تموز در اختيار جوانان و عموم ملت قرار دهد تا هم فرهنگ سازي و هم درآمد زايي بكند .
 
متاسفانه امروز نيز روزي ديگر در فرهنگ و تقويم ملت آشور بود كه در بين آشوريان اورميه بزرگي اين روز احساس نشد چرا كه شخص مادر جايگاهي والا در ملت آشور داشته و دارد .
اگر هم تا حدي اين روز را احساس كرديم به لطف ديدن تصاوير برنامه فرهنگي روز مادر كميته بانوان آشوري وابسته به انجمن آشوريان تهران در فضاي مجازي بود كه به نوبه خود از زحمتي كه آن دوستان متحمل شده اند كمال تشكر را ميكنيم .

در خصوص روز مادر آشور در كشور ايران: در حدود ۲۲ سال پيش رئيس وقت انجمن آشوريان تهران جناب آقاي يوناتن بت كليا بودند، اين پيشنهاد را به بزرگان كليساهاي كاتوليك، پروتستان، ادونتيست و شرق آشور در شهر تهران ارائه مي دهند كه روزي ملي با يادبود مادر داشته باشيم و از بزرگان مذاهب نامبرده در خواست به توافق رسيدن براي تعيين اين روز مي كنند .
پيشنهاداتي ارائه مي شود تا بر تاريخ ۱۷ دي توافق صورت مي گيرد و اين روز در بين آشوريان ايران روز مادر شناخته مي شود .

تا كي بايد ملت شاهد نبودن برنامه هاي فرهنگي توسط انجمن اورميه باشد ؟
بايد به اين مورد صراحتا اشاره كرد كه انجمن هاي آشوري هر شهر متولي امر فرهنگسازي در ميان مردم آشوري آن شهر هستند و برپايي يادبود هاي ايام ملي از وظايف اصلي هر انجمني مي باشد.

فضاي محيط انجمن آشوريان اورميه:
 انجمني كه وقتي پا در حياطش ميگذاريد يك چيز مربوط به تمدن آشور نيز به چشمتان نخواهد آمد . تنها چيزي كه خواهيد ديد صرفا يك نوشته به زبان آشوري در كنار نوشه فارسي و انگليسي بر روي ديوار كناري در ورودي حياط انجمن است كه جمله انجمن آشوريان اورميه و حومه را بيان ميكند .
به جز آن نه نوشته اي در حياط انجمن به زبان مادري خواهيد ديد و نه تنديس و نمادي از تاريخ ملت و  نه نمادي از نسل كشي هاي آشوري گويي كه حياط يك موسسه و انجمن ملي نيست .


باشگاه آشور اورميه وابسته به انجمن آشوريان اورميه:

روز به روز سطح و كيفيت ايام ملي و حتي باشگاه ورزشي آشور كه وابسته به اين انجمن است پايين مي آيد.
فرزندان ملت ساليان سال فوتبال بازي كردند شاهد شكستن دست و پاهايشان و غرور آشوري شان بوديم چرا كه به عشق اسم آشور تمرين مي كردند و در مسابقات با جان و دل شركت مي كردند . سطح تيم را بالا كشيدند تا سوپر ليگ استان بعد از اين همه تلاش تنها اين عايدشان شد كه امتياز توسط مسئولين فروخته شد چرا كه به قولشان كمبود بودجه داشتند و اين امتياز آنقدر ارزش مالي داشت كه تمام مشكلاتشان را حل كرد .
اكنون اين تيم مسير رفته را مجددا بايد طي كند البته شاهد هستيم كه مهره هاي اصلي و نام دار اين تيم دلسرد شده و ديگر انگيزه اي براي اين كار ندارند .
سوال هم مي كنيم پس چرا تمرين نمي رويد و بازي نميكنيد در جواب مي گويند تا باز آشيل پايمان پاره شود ربات هاي زانويمان بكشند پاهايمان بشكند تا مسئولين باز امتياز مارا بفروشند ؟
از سوي ديگر جوانان تيم بسكت بال آشور مدعي هستند كه امسال باشگاه تمايلي به خريد لباس برايمان نداشت و مي گفت بايد خودتان بخريد، بعد از راضي كردن باشگاه مسئولين گفته بودند كه بايد حداقل نصف هزينه هارا خودتان متقبل شويد . بعد از قانع كردن مسئولين كه اگر شما هزينه هاي جاري اياب و ذهاب مارا حساب كنيد بيشتر از بودجه اي است كه شما براي خريد لباس صرف خواهيد كرد باز نيز مسئولين گفته بودند كه بعد از جشنواره تموز لباس هاي بازيكنان همگي بايد در كمد هاي باشگاه باشد . بله يك نوآوري جديد در امر باشگاه داري آشور . اين در حالي است كه در زمستان ايام تمرين رشته هاي ورزشي كم مي شود و ساعت هايي را كه مسئولين باشگاه از اوقات تمرين اين رشته هاي ورزشي كم مي كنند را به اجاره دادن براي تيم هاي آزاد اختصاص مي دهند . يعني اوقات تيم هاي ورزشي باشگاه كم مي شوند تا در آن اوقات تيم هاي آزاد از سالن به صورت اجاره استفاده كنند .
و اگر احيانا يك جشن عروسي هم بود به كل در آن روز تمرين نخواهد بود . چرا كه سالن ورزشي را به اجاره جشن عروسي مي دهند اما با اين حال با در نظر گرفتن اين اجاره دادن هاي سالن هميشه بودجه كافي براي خريد لباس تيم هاي ورزشي در دسترس نيست .
در اصل انجمن آشوريان اورميه سالن اجتماعات نداشته و از سالن ورزش به عنوان اين امر استفاده مي كند .
ساليان سال بازي كنان فوتسال، بسكت بال و واليبال باشگاه آشور مشكلات زانو درد و آب گرفتگي زانو را متحمل مي شوند چون مجبور هستند بر روي يك زمين با كف بتن تمرين و مسابقات خود را انجام بدهند .
هر سال كلي هزينه اين مي شود كه كف سالن ورزش قبل از جشنواره تموز رنگ آميزي شود . يك بار از يكي از مسئولان عزيز سوال كردم كه چرا به يكباره كف سالن را مانند تمامي سالن هاي ورزشي كفپوش (پاركت) نمي كنيم ؟ هم پس انداز در هزينه هاي ساليانه رنگ آميزي است و هم سلامتي اعضا باشگاه را در بر مي گيرد . در جواب به سوال من گفته شد كه اگر سالن كفپوش شده را به اجاره جشن هاي عروسي بدهيم پاشنه بلند كفش بانوان پاركت ها را خواهد شكست .
بله اين است شرايط كنوني اعضا باشگاه يا بايد بيخيال سلامتي خود بشنوند يا بايد فعاليت ورزشي خود را در باشگاه ديگر ادامه دهند كه قطعا دهن كجي مسئولان و عموم مردم را در بر خواهد داشت كه چرا باشگاه خود را ترك كرده است ؟
هر سال در جشنواره تموز شاهد ديدن استعداد هاي جوانان در شطرنج و تنيس خاكي و تنيس روي ميز هستيم . اما فقط براي آن چند روزي كه مسابقات برگزار مي شوند . چرا نبايد يك كميته براي آموزش دادن به اين استعداد ها وجود نداشته باشد ؟ چرا نبايد باشگاه يك تيم تنيس خاكي، تنيس روي ميز و شطرنج منسجم داشته باشد؟
 به گونه اي كه وقتي از باشگاه آشور دعوت مي شود تا در مسابقاتي از جمله مسابقات دهه فجر و جام رمضان شركت كند اين باشگاه تيم شطرنج ، تنيس روي ميز و تنيس خاكي ندارد و با داوطلبان آزادي كه در ايام جشنواره تموز هر سال شركت مي كنند تماس حاصل مي كند و از آنها مي خواهد كه به عنوان بازيكن باشگاه آشور در مسابقات شركت كنند .

آيا مديريت انجمن مقطعي است يا سازماني است؟
در اين خصوص بايد يك مقايسه و تطبيق انجام داد . انجمن آشوريان تهران سال ها است كه داراي مديريت سازماني و كميته هايي با عناوين مختلف است از جمله :
سالن اجتماعات اين انجمن با نام ويليام دانيال و چمن باشگاه فوتبال ستاره آشور تهران با نام ورزشگاه شهيد آلفرد سرگيز اردشاهي در تهران شناخته مي شود .
در اورميه چگونه؟ اگر برنامه فرهنگي باشد مي گوييم سالن اجتماعات انجمن اگر مسابقه  باشد مي گوييم سالن ورزشي باشگاه آشور .

انجمن آشوريان تهران داراي كميته هايي متفاوت با عنوان هاي متفاوتي است كه به اين انجمن وابسته بوده و در زمينه مهندسين و معماران، جوانان ، بانوان، فارغ التحصيلان و ....  ساليان سال فعاليت كرده و مي كنند .
در اورميه چگونه ؟ صرفا كميته بانوان وابسطه به انجمن اورميه است كه مقتدرانه و منسجمانه ساليان سال فعاليت كرده ميكند . كميته جوانان نيز هميشه قبل از جشنواره تموز فعال مي شود تا مسئولين با اتكا به همت جوانان جشنواره را به خوبي اداره كنند و بعد از اتمام ايام جشنواره تموز ديگر خبري از جوانان نمي گيرند . چرا نبايد در زمينه هاي تاريخ ملي و زبان آشوري به اين جوانان امكانات داد تا چشم اندازي زيبا در جامعه به وجود آيد ؟
آيا دليل اين امور صرفا هزينه برداشتن فعاليت هاي اين جوانان براي انجمن است ؟ يا هيات مديره انجمن به اين جوانان اميد و اعتمادي ندارد ؟  
 چرا امروزه كميته پزشكان و مهندسان آشوري را در اورميه نداريم ؟ به لطف همين مهندسان آشوري اكنون پروژه درمانگاه آشوريان اورميه در حال ساخت و ساز است و به لطف همين پزشكان نامدار اين درمانگاه به فعاليت خود ادامه خواهد داد .
حركتي زيبا را هر سال از سوي انجمن شاهديم، اهدا جوايز و تقدير كردن از قبول شدگان و فارغ التحصيلان دانشگاه ها . چرا نبايد اين حركت يك كميته فارغ التحصيلان را به وجود نياورد ؟
با اين مقايسه ها به جرات مي توان گفت مديريت انجمن آشوريان اورميه مقطعي و دوره اي است .

هدف اينجانب از اين بيانات صرفا بيداري در جامعه آشوريان اورميه است و اين جانب هيچ خصومت يا مشكلي با اعضاي محترم هيات مديره انجمن آشوريان اورميه نداشته و ندارم صرفا اين را وظيفه خود مي دانم كه به عنوان يك جوان ملت دوست مردم فهيم و شريف ملتم  را آگاه كنم و يادآوري كنم كه انجمن آشوريان اورميه مهم ترين وظيفه اش فرهنگ سازي كردن براي ملت است آن هم در ايامي كه اين ملت در سراسر جهان روزهاي خوبي را پشت سر نگذاشته است.

به اميد موفقيت هيات مديره جديد انجمن آشوريان اورميه در فعاليت هاي فرهنگي و ملي در آينده اي نزديك .