پيام تبريك مركز تحقيقات، مطالعات و مقالات آشور به مناسبت سال نو آشوري 6766

پيام تبريك مركز تحقيقات، مطالعات و مقالات آشور به مناسبت سال نو آشوري 6766

كار بسيار ساده شروع شد. از يك اتاق پذيرايي ساده، از يك ايده 2 ساله كه در ماه هاي پاياني سال 6764 آشوري، روز به روز بيشتر به آن فكر مي كردم. سه خانه از پازل را به خوبي مي دانستم: مشكل، نياز و راه حل. تنها چند ساعت پيش از سال نو آشوري 6765 دست به كار شدم و مشغول ساختن "بوم كارآفريني اجتماعي آشور" براي استارت آپ آشور با شعار "از مردم براي مردم" شدم.

 

چشم انداز، تنها سازمان آشوري مستقل و داراي استراتژيك در ايران كه قرار است به عنوان يك ابزار ادبيات، ساختار و سازوكار مديريت سازمان هاي آشوري ايران را جهت بهبود مستمر و اثر بخش بومي سازي و سوق دهد؛ در راستاي معرفي جامعه آشوري به غير آشوريان سراسر جهان فعاليت نمايد؛ به عنوان بزرگترين مركز آشورشناسي جهان فعاليت نمايد. ذيع نفعان آن، مردم غير آشوري به عنوان اولين استفاده كنندگان از خدمات و مردم آشوري به عنوان تاثير پذيرترين مخاطبان مشخص شدند. كانال هاي ارتباطي با دقت و هوشمندي مشخص گرديد. نقاط ضعف و قوت سازمان هاي آشوري يادداشت گرديد. نياز مردم آشوري كه با مصاحبه هاي فراوان بدست آمده بود، در اختيار بود. محتوا و اطلاعات مورد نظر بوسيله ابزار مديريتي "مهم و ضروري" دسته بندي شد. استراتژي ورود به جامعه آشوري  با منابع بسيار محدود و كم تدوين گشت. دقيقا مشخص شد در چه تاريخ هايي چه محتواهايي منتشر گردد تا بيشترين بازخورد را مردم داشته باشيم و زيرساخت هاي مورد نظر مانند يك استارت آپ، آماده گرديد. كانال اصلي ارتباطي استارت آپ آشور، سايت آشور مي باشد. كم كم با توجه به نياز مردم آشوري، حساب هاي آشور در شبكه هاي اجتماعي ساخته و هواداران مختلفي اضافه شدند.

 

در ابتداي كار سركار خانم فلورا قاجاريان از تهران همكاري خود را با آشور آغاز نمودند. سركار خانم فلورا قاجاريان را از ساليان دور مي شناختم و با او ارتباطات نزديك و جلسات متعدد زيادي در طول اين سالها داشتم. كتاب هاي مختلفي را از زبان انگليسي به فارسي ترجمه و چاپ نموده است و آرشيو بسيار غني از مقالات، پوسترها، كتاب ها و تحقيقات مختلف درباره آشوريان را طي ساليان جمع آوري و نگه داري نموده است. وقتي فعاليت هاي آشور را به او گزارش و شور و هيجان را در چشمان او مي بينم انگيزه اي دو چندان پيدا مي كنم. ايشان بخش ادبيات و شعر را مديريت مي نمايد. از او به خاطر محتوا ها، جلسات، مطالب و راهنمايي هايي كه در اختيارم قرار داد سپاسگزارم.

 

در خلال ماه تموز با بانوي آشوري، كارآفرين نمونه استان بوشهر، سركار خانم كارولين عبديشو آشنا شدم. در يك عصر گرم تابستاني در محل دفتر كارم در اورميه جلسه اي با يكديگر داشتيم. از زندگي خود گفت. از اينكه چگونه به عنوان يك بانو به تنهايي در استان بوشهر توانست دست به كارآفريني بزند. كسب و كارهاي مختلفي را راه اندازي نمايد و به كشورهاي همسايه ايران محصولات خود را صادر نمايد. به عنوان يك كسب و كار پيشگام در نمايشگاه هاي مختلف در دبي، اربيل، قطر و شهرهاي مختلف ايران حضور يابد. به عنوان اولين بانو در استان بوشهر كد اقتصادي دريافت نمايد و به عنوان يك بانوي كارآفرين در جنوب كشور، سبب اشتغال افراد مختلف و ارز آوري به كشورمان شود. بعدها به منزل او رفتم و با خانواده محترم و گرامي ايشان آشنا شدم و كم كم اين شد شروع همكاري سركار خانم كارولين عبديشو با تيم آشور. شم اقتصادي قوي و شناسايي و استفاده از فرصت ها از ويژگي هاي بارز ايشان است. او در طول اين مدت هميشه در كنار ما بود و مديريت بخش بانوان تيم آشور را برعهده دارد. از او به خاطر جلسات و گفتگوهايي كه با يكديگر داشتيم و حمايت هايي كه نموده است قدرداني مي نمايم.

 

در مسابقات فرهنگي ورزشي تموز 6765 اورميه، با شاعر و مدرس آشوري جناب آقاي سرگيس يوسف آشنا و همكلام شدم. گفتگويي با يكديگر داشتيم و بسيار سريع با يكديگر ارتباط برقرار نموديم. از ايشان در خواست نمودم تا فعاليت خود را با آشور آغاز نمايد و ايشان نيز افتخار همكاري را نصيب ما نمود و سازمان ما بزرگتر شد. از شعرهاي ايشان در سايت استفاده نموديم و بازخورد بسيار خوبي از مردم آشوري داشتيم زيرا آقاي سرگيس يوسف سبك شعر متفاوت و جديدي را به جامعه آشوري معرفي مي نمايد. ايشان مديريت قسمت ادبيات و شعر آشوري را برعهده دارند. با وجود مشكلات و مسائل مختلف در طول اين مدت سرگيس يوسف تمام سعي خود را نمود تا در كنار آشور باشد و به بهترين نحو اين كار را انجام داد، حضور او باعث دلگرمي و افزايش روحيه ما بود و از او به خاطر تمام راهنمايي هايش متشكرم.

 

پس از پايان ماه تموز، با جناب آقاي رامسين گيورگيس از شهر نوهادرا عراق آشنا شدم. ملاقاتي در حياط كليساي حضرت مريم اورميه با يكديگر داشتيم و ساعاتي را با يكديگر به گفتگو نشستيم. حضور او در ايران كوتاه بود ولي ارتباط ما به خوبي شكل گرفت و پس از ملاقات حضوري، ترتيبي داده شد تا مفتخر به حضور ايشان در تيم آشور باشيم. جناب آقاي رامسين گيورگيس فردي با مطالعه فراوان و داراي غيرت و روحيه ملي بسيار بالا هستند. ايشان از بطن جامعه آشوري يعني سرزمين مادري آشوريان محتوا و مطالب مختلف را با آگاهي كامل و صريح براي مردم آشوري، تهيه و منتشر مي سازند. او مدير بخش تاريخ و سياست تيم آشور مي باشد. ايشان يكي از نوازندگان آشوري هستند كه با بسياري از هنرمندان و خوانندگان مطرح آشوري همكاري داشته اند و قسمت ترانه هاي آشوري با مديريت ايشان در حال فعاليت مي باشد. در طول مدت فعاليت آشور، ايشان با متانت و آگاهي از مسائل روز جامعه آشوري در كنار ما بودند. از او به خاطر رشادت، معرفت و كمك هايش سپاسگزارم.

 

پاييز فرا رسيد و در شبكه هاي اجتماعي رد پاي شخصي را دنبال مي كرديم كه با فكر و انديشه اي نو مطالب و محتويات جديدي را ترجمه و منتشر مي نمود. گفتگويي با سركار خانم والانتين عيسي نژاد از فرانكفورت آلمان داشتم. شرايط و محيط آشور را براي او شرح دادم. ايشان نيز شرايط خود را تشريح نمود و وقتي مشاهده نمود پيش شرط هاي او به صورت پيش فرض در آشور در حال انجام هستند، بلافاصله پيشنهاد همكاري را پذيرفت. در همان آغازين ساعاتي كه اولين مطلب خود را منتشر نمود، بازخوردهاي مردم را به او نشان دادم و از واكنش مردم آشوري به مطلب ارسالي، بسيار شگفت زده بود. همكاري ما آغاز شد و ايشان بدون حاشيه با بهترين نحو ممكن محتواهاي مختلف را توليد و يا ترجمه مي نمود. با يكديگر جلسات و مكالمات متعددي را پيرامون مسائل روز و آشوريان اروپا برگزار نموديم و سعي كرديم نياز مردم آشوري اروپا را شناسايي نماييم. بعدها يكديگر را در تهران ملاقات نموديم. مرا با خانواده محترم و گرامي خود آشنا نمود و متوجه شديم كه در ساليان دور همسايه نزديك بوده ايم. سركار خانم والانتين عيسي نژاد هميشه به عنوان يك شخص آگاه به مسائل روز در كنار ما حضور دارد و مديريت بخش اروپايي و تاريخ و سياست آشور را برعهده دارد. از او به خاطر حمايت ها و محتواهايي كه بي ريا منتشر مي نمايد تشكر مي نمايم.

 

پيش از زمستان بود كه مكالمه اي كوتاه با جوان خوش آتيه جامعه آشوري داشتم. جناب آقاي شماس ايلراي بت گورگيز از چشم انداز خود برايم گفت، از اينكه تمام وقت، انرژي و هزينه هاي خود را صرف آموزش و پيشرفت خود مي كند. از اينكه مي خواهد تمام زندگي و شغل آينده خود را صرف خدمت به جامعه آشوري و دفاع از حقوق ملت آشور نمايند. از آرزوهاي خود گفت و نقاط ضعف و قوت سازمان هاي آشوري را مورد بررسي قرار داديم. از ايشان درخواست نمودم تا با توجه به اشراف به زبان آشوري، مسائل مربوط به مسيحيت و كليسا و مباحث تخصصي حقوق در كنار ما باشد. جناب آقاي شماس ايلراي بت گورگيز پيشنهاد را پذيرفت و با انرژي و شور فراوان در كنار سازمان آشور قرار گرفت. پيش تر يكديگر را ملاقات كرده بوديم، در يكي از شب هاي سرد زمستان اورميه، ميزبان او بودم و تا پاسي از شب با يكديگر صحبت گرم و صميمانه اي داشتيم. تا حدودي براي او اوضاع و احوال جامعه آشوري و حركات برخي سازمان ها و اشخاص را توضيح دادم و ايشان نيز ساعت ها برايم مباني حقوق را تشريح نمود. از او به خاطر انرژي و مطالب به روزي كه ساعت ها وقت را براي تهيه و تدارك آنها صرف نموده است سپاسگزارم.

 

و اينگونه استارت آپ تك نفره آشور اكنون تبديل به يك سازمان منسجم و با صلابت شده است. بسيار خوشحال مي شويم وقتي پيامي از يك خانواده آشوري از مشهد دريافت مي كنيم. خوشحال مي شويم وقتي نوجوان آشوري از سنندج براي ما پيام ارسال مي نمايد. انرژي مي گيريم وقتي يك مكانيك از بندرانزلي به ما پيام مي دهد. ما هستيم تا زماني كه از تبريز و خوزستان براي ما نيازهاي خود را مي نويسيد. نمي توانيم استراحت كنيم وقتي بانوي آشوري اهل سقز كردستان، براي ما پيام مي فرستد. نمي توانيم بايستيم وقتي از آشوري اهل تركيه، پيام دريافت مي كنيم. خوشحال مي شويم وقتي خبرگزاري ها و سايت هاي ايراني از مطالب سايت آشور براي خبرها و مقالات خود استفاده مي نمايند. هرگز نمي توانيم توقف كنيم وقتي پيام پر مهر ابر مرد آشوري ساكن در موصل را، كه فارسي نمي داند، اما با انگليسي معمولي خود، براي ما مي نويسد، از نبرد و جنگ خود با تروريست هايي كه در سرزمين مادري آشوريان، بت ناهرين، حضور دارند. روحيه ما بالا مي رود وقتي از آشوريان قزاقستان پيام دريافت مي كنيم. احساس افتخار مي كنيم وقتي شخصي اطلاع مي دهد در زمان جنگ تحميلي در بين سالهاي 1364 تا 1367 دانش آموز مدرسه سوسن و بهنام بوده و بدنبال معلم علوم خود مي گردد و اكنون خود استاد در يكي از دانشگاه هاي تهران است. خوشحال مي شويم وقتي عكس هايي را كه با دوربين هاي ساده خود گرفته ايم را در رسانه هاي ايراني مي بينيم. افتخار مي كنيم وقتي از رهبر گروه كر فيلارمونيك ايران پيام دريافت مي كنيم. كار مي كنيم براي خانم خانه داري كه از اورميه پيام مي دهد و مي گويد هميشه منتظر ارسال مطلب جديد است و مشتاق مطالعه مطالب جديد است. خستگي معني ندارد وقتي جوان آشوري از لس آنجلس، مايل است براي ما هديه و كمك ارسال نمايد. خوشحال مي شويم وقتي مسئولين يك تلويزيون آشوري اطلاع مي دهند كه از محتويات آشور براي بينندگان خود استفاده مي نمايند. بايد فعاليت كنيم براي دوشيزه ي ارمني كه پيشرفت خود را در يادگيري زبان آشوري به ما اطلاع مي دهد. به بزرگان ملت خود بيشتر افتخار مي كنيم وقتي دانشجوي دوره دكتري علوم سياسي بدنبال يكي از اساتيد مطرح آشوري مي گردد. خستگي از تنمان درميرود وقتي فرزندان هنرمندان آشوري را ميبينيم كه ابراز شگفتي و بي اطلاعي مي نمايند زمانيكه فيلم يا اثري از پدرشان را منتشر مي نماييم. ما براي نوجوان 12 ساله اي كه نيمه شب از اورميه پيام مي دهد و نياز خود را مطرح مي كند فعاليت مي كنيم. ما نمي توانيم بايستيم وقتي يك باستان شناس از حفاري هاي خود در سال 1363 در بوكان و كشف آثار مربوط به آشوريان ما را مطلع مي سازد و درخواست كمك براي تكميل آن مي نمايد. وقتي صداي ما را در استراليا و سوئد دريافت مي نمايند و براي ما پيام مي فرستند. و بسياري موارد ديگر كه در طول اين يك سال با آنها برخورد داشته ايم و البته كمي ناراحت مي شويم وقتي خلا موجود را مي بينيم. مي بينيم كه چه شكاف و فاصله اي بين مردم آشوري و سازمان هاي آشوري وجود دارد، اينكه سازمان هاي آشوري چه فرصت ها و كارهايي را براي انجام، دارند و مردم آشوري چاره اي ندارند جز اينكه درخواست ها و نيازهاي خود را به آشور بگويند.

 

در طول اين يكسال سعي نموديم كه در تاريكي و چراغ خاموش فعاليت نماييم زيرا معتقديم فعاليت ملي نياز به فرياد ندارد، و بسيار سعي نموديم هويت خود را مخفي نگه داريم، اگر با اين كار باعث گمراهي شما و يا ايجاد شبه شديم عذرخواهي مي نماييم.

 

در طول اين يكسال، باوجود اينكه بسياري تيم آشور را نمي شناختند، و يا حتي زمانيكه هويت ما فاش شد، مورد ناملايمتي از سوي افرادي قرار گرفتيم كه متاسفانه اكثر آنها عضو سازمان هاي آشوري بودند و در سازمان هاي خود مشغول فعاليت هستند. چرايي ناملايمتي را نمي دانيم و پيگر مساله نيستيم و در كمال ادب و احترام از كنار حواشي عبور مي نماييم. همه ما آشوري هستيم و تيم آشور معتقد به اتحاد، انسجام و وحدت مي باشد. تيم آشور دوستان خود را در روزهاي سخت هيچ وقت فراموش نمي كند و قدردان حمايت هاي شما مردم آشوري در سراسر جهان مي باشد. ما هميشه سعي مي نماييم در كمال ادب و خوشرويي به استقبال مردم آشوري برويم و براي حفظ سنت ها، فرهنگ، آداب، رسوم و ريشه هاي آنها فعاليت نماييم. تمام افرادي كه به نحوي در جامعه آشوري فعاليت نموده اند و مي نمايند محترم، گرامي و قابل تقدير هستند.

 

ما به عنوان مركز تحقيقات، مطالعات و مقالات آشور در سال 6766 آشوري، به عنوان يك تفكر كارآفريني اجتماعي نوپا، وارد سال دوم فعاليت خويش در راستاي چشم انداز خود مي شويم. ما بدنبال ساختن هستيم و برروي فرصت ها و ايده هاي نو تمركز مي كنيم. در سال جديد ايده ها، فرصت ها، برنامه ها و رويكردها مختلفي را با توجه به استراتژي ورود به جامعه آشوري در دست اقدام داريم و از مردم آشوري در سراسر جهان دعوت مي نماييم تا با توجه به نياز جامعه آشوري و تخصص خود حتي در زمينه هاي غيرمرتبط، در هر سن و هر شهر و هر شغل با ما همكاري داشته باشند. مي توانيد از طريق فرم تماس با ما در سايت آشور و يا شبكه هاي اجتماعي با ما ارتباط داشته باشيد.  مركز تحقيقات، مطالعات و مقالات آشور سال نو آشوري را به ملت آشور تبريك عرض نموده و سالي پر از سلامتي، شادي و ثروت را براي مردم آشوري آرزومند است. خب نيسن هاوه بريخا.

 

اوباليت به بو

خب نيسان 6766 آشوري