سورن الكساندر مايليان

سورن الكساندر مايليان

سورن الكساندر مايليان نوازنده ويولون، مندولين، آكارديون، پيانو و آهنگساز شهير آشوري در همدان از يك خانواده آشوري اهل اروميه در سال 1313 به دنيا آمد و در 6 سالگي به همراه خانواده به تهران مهاجرت نمود. پدر و برادر او نيز در زمينه موسيقي و آهنگسازي فعاليت داشتند. علت مهاجرت وي از همدان به تهران بدليل شخصي خانوادگي و نزديكي به اقوام آنها در تهران انجام پذيرفت. سورن از 4 سالگي موسيقي را فرا گرفت و از 6 سالگي در برنامه سلوپي راديو ملي ايران شروع به نواختن موسيقي نمود. در 7 سالگي به دعوت از راديو ملي ايران وارد راديو شد و به همراه بزرگان موسيقي ايران همچون منوچهر سخايي شروع به نواختن موسيقي نمود. از او به عنوان آهنگساز بي رقيب و بي ادعاي آسوري ياد مي شود.

اولين كاري را كه در راديو اجرا كرده بود آهنگ چهاردشت مونتي كه نواختنش با ويولون بسيار مشكل بود نام داشت كه ويولونيست هاي خيلي خوب آن زمان آن را اجرا مي كردند. مدت يك ماه او موسيقي را به نزد آهنگساز شهير آشوري اهل همدان استاد شورا ميخاييليان آموخت و سپس به تنهايي و خودآموز موسيقي را فراگرفت. بعد ها به صورت جدي به همراه ويگن و منوچهر سخايي براي اجراي كنسرت ها راهي آبادان و خرمشهر شد و به اجرا موسيقي پرداخت. سورن به همراه استاد موسيقي آشوري پولوس خفري نيز همكاري داشته است. او در تمام فيلم هاي مرحوم ساموئل خاچيكيان كارگردان، نويسنده و تهيه كننده ارمني در سينماي ايران به آهنگسازي پرداخته است. همچنين در فيلم هاي بازيگر شهير آشوري مرحوم ايلوش خوشابه نيز به آهنگسازي فيلم پرداخته است. از ديگر فعاليت هاي او مي توان به تنظيم و آهنگسازي براي كر ملي ارامنه باشگاه آرارات تهران براي اجراي مراسم جشن هاي 2500 ساله شاهنشاهي اشاره نمود.

سورن الكساندر مايليان سبكي را به موسيقي ايران معرفي نمود كه تا آن زمان هيچ آهنگسازي نتوانسته بود وارد آن شود. از سال 1327 آهنگ هاي ملي و فولك آشوري بي نظيري توسط سورن اجرا گرديد.

آهنگ هاي ساخته شده توسط سورن به تعدادي است كه خود وي دقيقا نام آنها را به خاطر نداشت. از زنده ياد سورن ده ها آهنگ به يادگار مانده است كه برخي از آنها را معروفترين خوانندگان پاپ ايراني در گذشته اجرا كرده اند. او شخصيت بسيار فروتني داشت. سورن نيز همانند  بسياري ديگر از آهنگسازان و موسيقيدانان ايراني در سالهاي اخير در لس آنجلس اقامت گزيده بود و با نوازندگي در كافه ها و همكاري با اركسترها زندگي را در كنار خانواده خود مي گذراند.

سورن الكساندر مايليان در 20 تيرماه سال 1386  خورشيدي مطابق با 17 ژوئيه 2007 ميلادي در لس آنجلس درگذشت و  مراسم بدرود با سورن و به خاك سپاري اين هنرمند قديمي با آيين آشوريان برگزار شد . سورن متعلق به نسلي از هنرمندان موسيقي بود كه از آنان شمار زيادي به جاي نمانده است .