نطق جناب آقاي شمشون مقصود پور ۱۳۷۴/۰۲/۰۶

نطق جناب آقاي شمشون مقصود پور ۱۳۷۴/۰۲/۰۶

نطق جناب آقاي شمشون مقصود پور نماينده محترم آشوريها و كلدانيها در چهارمين دوره مجلس شوراي اسلامي

دوره: چهارم               جلسه شماره 326        تاريخ: ۱۳۷۴/۰۲/۰۶          رئيس جلسه: علي اكبر ناطق نوري

شمشون مقصودپور - به نام خدا و با سلام به نمايندگان محترم.

در آغاز سخن از فرصت استفاده نموده و عيد قيام را به كليه مسيحيان ايران بويژه هموطنان آشوري تبريك گفته، سلامت و شادكامي آنان را از درگاه باريتعالي مسالت دارم. جا دارد كه به اين مناسبت به شرايط اسفبار هزاران زن و مرد و كودك آشوري ساكن شمال عراق اشاره كنم كه چند سال قبل روستاها، مزارع و اماكن مذهبي و تاريخي آنان به دستور حكام عراق به هدف امحاء هويت قومي مناطق مزبور با خاك يكسان شد و اكنون بار ديگر مورد تهاجم سربازان ترك قرار گرفته‌اند. در اين رابطه متأسفانه هيچگاه نامي از آشوريان ساكن اين مناطق كه صاحبان واقعي و تاريخي آن مرز و بوم هستند برده نمي‌شود، لاجرم، بازماندگان يكي از مهمترين تمدنهاي جهان به آرامي بسوي نابودي و اضمحلال كشيده مي‌شود و جا دارد كه رويداد آن سامان مورد توجه و عنايت مدافعان حقوق بشر و حاميان شان و منزلت انساني قرار گيرد.

در صحنه داخلي آنچه كه امروز در مجامع عمومي و محافل خانوادگي سرآغاز سخن قرار مي‌گيرد موضوع گراني و سنگيني بار هزينه زندگي است. افزايش مستمر قيمت كالاهاي مصرفي روزانه مردم و عدم كنترل و نظارت از سوي مسؤولين اجرايي يك ذهنيت منفي در اذهان عمومي پديد آورده و اين تصور را كه دولت خود عامل گراني است و به جامعه القاء مي‌كند. شك نيست كه مردم افزايش قيمت كالاهاي اساسي با هدف ايجاد تعادل منطقي در هزينه توليد را با جان و دل مي‌پذيرند ولي نمي‌توانند جهش و خيز هفتگي و گاهي روزانه قيمت مواد مصرفي را كه از سوي مشتي سودجو و محتكر به مردم تحميل مي‌شود تحمل نمايند. جا دارد كه مسؤولين محترم در زدودن اين ذهنيت و جلب اعتماد عمومي حساسيت بيشتري از خود نشان دهند زيرا حيف است كه اقدامات زيربنايي دولت محترم در برنامه پنجساله اول و اهداف توسعه اقتصادي و پيش‌بيني شده در برنامه دوم در وراي پرده تاريك اين ذهنيت‌ها كمرنگ شود. نبايد اجازه داد كه موضوع گراني دستاويزي براي بهره‌برداري فرصت‌طلبان با هدف تضعيف نظام قرار گيرد. من اين موضوع را با الهام از فرمايشات امام راحل كه انتقاد سازنده در جهت تقويت نظام را جايز دانسته و با عنايت به رهنمودهاي مقام معظم رهبري در باب رفع مشكلات زندگي مردم عنوان نمودم و اميدوارم مورد عنايت قرار گيرد.

نمايندگان محترم غير از امر قانونگذاري رسالت ديگري را نيز بر عهده دارند و سوگند ياد كرده‌اند كه اين وظيفه و مسووليت را در حد توان به انجام برسانند. رسيدگي به مسايل و مشكلات مردم، اقدام و پيگيري در حل آنها و بالمال جلب حمايت قلبي مردم نسبت به نظام اساس اين رسالت است. تجربه نشان داده است كه مشكلات مردم تنها با مكاتبه و ارجاع شكوائيه‌ها به مقامات مسؤول حل نمي‌شود. در بيشتر موارد گره‌ كار هنگامي گشوده مي‌شود كه نماينده فرصت مي‌يابد براي توجيه مطلب و احيانا ارائه كمك فكري نسبت به حل مشكل با مسؤول مربوط ملاقات و مذاكره نمايد ولي متأسفانه گرفتن وقت ملاقات از برخي از مسؤولين حتي آناني كه در رده‌هاي مياني سازمانها و وزارتخانه‌ها قرار دارند گاهي خالي از اشكال و انتظار طولاني نيست، لاجرم مشكلاتي را كه مي‌توان با چند دقيقه مذاكره حضوري حل و فصل كرد كماكان لاينحل باقي مي‌مانند. اينك با عنايت به اهميت موضوع از جناب آقاي هاشمي رفسنجاني رياست محترم جمهور اين انقلابي خستگي ناپذير و آينده نگر تقاضا دارم در اين مورد رهنمود لازم به مسؤولين اجرايي ارائه فرمايند.

از جناب آقاي مهندس فروزش وزير محترم جهاد سازندگي تقاضا دارم موضوع تخريب مرتع قريه ساعتلوي اروميه كه توسط فردي با نفوذ به منظور ايجاد كارخانه شن و ماسه و با حمايت اداره كل منابع طبيعي مورد تجاوز قرار گرفته سريعا رسيدگي و رفع تجاوز نمايند. زارعين قريه مزبور شب گذشته اطلاع دادند كه عده‌اي از اعضاء شوراي اسلامي اين روستا به جرم جلوگيري از تخريب مرتع مورد بحث توسط مامورين انتظامي پاسگاه بازداشت و روانه زندان شده‌اند. متأسفانه مسؤول منابع طبيعي استان كه قانونا و شرعا بايد حافظ مراتع و منابع طبيعي باشد و به حكم قانون از تغيير كاربري اينگونه اراضي جلوگيري نمايد خود در نقش مدعي و حامي فردي سرمايه‌دار زارعين را مورد بي‌احترامي و تهديد قرار داده و آنها را به بند مي‌كشاند. از جناب آقاي وزير جهاد مصرا تقاضا دارم قبل از وقوع حوادث ناگوار، موضوع را سريعا مورد رسيدگي قرار دهند.

در خاتمه لازم مي‌دانم از مديريت جهاد سازندگي استان آذربايجان غربي و همكاران ايشان كه كارهاي عمراني چند روستاي آشوري نشين اروميه را مورد عنايت قرار داده‌اند سپاسگزاري نمايم. همچنين از مدير كل تربيت بدني استان تهران و مسؤولين انتظامي مربوط به خاطر همكاري صميمانه آنها در اجراي برنامه هنري و ورزشي نيسان كه چند روز با نظم خاصي برگزار شد تشكر و قدرداني نمايم.

رئيس- متشكر، نفر بعدي را دعوت بفرمائيد.